
Kedves Kolléga!
Örömmel tájékoztatjuk, hogy a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány támogatásával elkészült a középiskolák 9-10. és a 11-12. évfolyam számára a fenntarthatóság témakörében taneszközcsomag készült, mely egy kerettantervből, egy Zöld Föld című tankönyvből és munkafüzetből, valamint a pedagógusoknak szóló módszertani segédanyagból áll. A fenti kiadványok és dokumentumok az alábbi linken vagy az OH honlapján érhetők el:
A fenntarthatóság - tantárgyként vezethető be a gimnáziumok 9-10. és a 11-12. évfolyamán, de tartalmában és módszereiben alkalmas a komplex természettudományi ismeretek kiegészítésére, az osztályfőnöki órákon vagy szakkörökön való feldolgozásra is.
A cél elsősorban az érzékenyítés, a fenntartható fejlődés és az egyéni felelősség összefüggéseinek megértetése, annak támogatása, hogy a problémamegoldás mindennapi feladatait a tanulók – saját lehetőségeikhez mérten – érezzék sajátjuknak, és ez a szemlélet épüljön be viselkedésükbe, gondolkodásukba. Kövessék a fenntarthatóság értékrendjét és úgy szervezzék saját életüket, hogy hozzájáruljanak egyénileg és közösségben is a fenntartható fejlődési célok eléréséhez
A tantárgy témakörei szorosan illeszkednek a diákok mindennapi tapasztalataihoz, ezekből kiindulva mutatnak rá a globális problémákra. A tanulás módja elsősorban a tapasztalatszerzés és -elemzés, a kritikai gondolkodás, az érvelés, a vita, az együttműködés, a közös alkotás.
A tananyag elsajátítását gyakorlatközpontúan, az élménypedagógia eszköztárával, a kíváncsiság és motiváció ébrentartásával lehet elősegíteni.
A tantárgyat, 9-10. évfolyamon bármely szakos pedagógus taníthatja, ám a témával való foglalkozás megfelelő felkészültséget igényel.
A 11-12. évfolyamon természettudomány vagy társadalomismeret végzettségű kolléga taníthatja, a tárgyból érettségizni is lehet.
Ehhez kíván segítséget nyújtani az Alapértékek Közhasznú KFT. által akkreditált továbbképzés, melyet a FÜPI KFT szervez.
11-12. osztályban tanító kollégáknak szóló 30órás, online képzés
Az akkreditált képzés címe:
Felkészítés a Zöld Föld haladóknak nevelési-oktatási program iskolai alkalmazására
A képzés célja: A résztvevők megismerkedjenek a 11-12. évfolyam számára készült taneszközökkel (kerettanterv, tankönyv, munkafüzet, tanári kézikönyv). Gyakorlati tevékenységeken keresztül megismerjék és elsajátítsák a fenntarthatóság iskolai oktatásának szempontrendszerét és módszertanát, valamint a projektérettségi követelményeit és jellemzőit.
A tanúsítvány kiadásának feltételei:
Részvétel 90%, azaz az online vagy a személyes találkozókról 2 órát lehet hiányozni
Ha online valósul meg a képzés, akkor stabil internet szükséges, illetve olyan gépre, mely alkalmas a kép és a hang használatára
1,5 órás óraterv elkészítése, majd ennek megtartása a saját intézményben
minimum 4 órás tematikus terv elkészítése a 11-12. tankönyv bármely témájából. Beadás határideje: a továbbképzést követő második hét vége,
-------------------------------------------------------
Tréner: dr. Angyal Zsuzsa
2023. augusztus 24. (csütörtök) 9-16 óra
augusztus 25 (péntek) 9-16. óra
szeptember 15. (péntek) 14-17. óra
https://forms.gle/TPmZR21L6zg1MGvq5
A 9-10. osztályban tanító kollégáknak szóló 30órás, online képzés
2023-ban nem lesz ingyenes képzés
Augusztus végén indítunk képzést, melynek ára 50.000 Ft lesz.
Várólistára lehet jelentkezni:
https://forms.gle/Ym7hiWf1xtA9afu68
Az akkreditált képzés címe:
Folyamatba ágyazott felkészítés a Zöld Föld nevelési-oktatási program iskolai alkalmazására
A képzés célja:
A továbbképzés elsődleges célja, hogy a pedagógusok a gyakorlati tevékenységeken keresztül megismerjék a fenntarthatóság tantárgy, illetve a Zöld Föld programcsomag tartalmát, szemléletét és tanításának eredményes módszereit.
A tanúsítvány kiadásának feltételei:
Részvétel 90%, azaz az online vagy a személyes találkozókról 2 órát lehet hiányozni
Ha online valósul meg a képzés, akkor stabil internet szükséges, illetve olyan gépre, mely alkalmas a kép és a hang használatára
Folyamatba ágyazott tanulás szakaszában (10 óra): Kiscsoportokban 2x 45 perces vagy 1,5 órás elkészítése, ennek alapján a foglalkozás egyéni megtartása a saját intézményében, közös kiscsoportos megbeszélés
Minimum 4 órás tematikus terv összeállítása a 9. vagy 10. évfolyam számára a tankönyv bármely témájában. Beadás határideje: a továbbképzést követő második hét vége,
9-10. osztályos ingyenes képzés ebben az évben nem lesz már
Tantestületeknek
3 órás tantestületi (általános felkészítő) képzést azoknak az iskoláknak ajánljuk, ahol több kolléga érdeklődik a tantárgy iránt.
Az online találkozó díja: 50.000 Ft
Ha kérdése van, írjon az intezet@fupi.hu címre
Juhász Ildikó
ügyvezető-igazgató